Sdílej se svými přáteli...

Jak si svépomocí sestavit zdravý, nutričně vyvážený talíř

Sestavte si nutričně vyvážený talíř ze zdravých potravin

Představa, že zhubnete a nízkou váhu si i následně udržíte díky minimu jídla během dne, je naprosto mylná.

Pro zdravé tělo a jeho optimální hmotnost je pravidelný příjem jídla alfou omegou. Myslí se jím však zdravá, nutričně vyvážená strava.

Publikováno: 21.8.2017

Jak z jídla vytěžit co nejvíce energie, vitamínů a minerálů a co přesně a v jakém poměru servírovat na talíř? Nejen to se dočtete v našem článku.

Čemu nevěřit?

Pokud toužíte po zdravém a štíhlém těle, jídlo byste neměli vnímat jako nepřítele!

Hladovky, diety nebo záměrné vynechávání příloh, vyhýbání se některým druhům potravin či je úplně vylučovat ze stravy, vám ve výsledku jenom uškodí. Stejně neefektivní jsou i dlouhé pauzy mezi jednotlivými denními chody.

Čeho si být vědom …

Obavy ze sacharidů jsou naprosto zbytečné. Váš organismus potřebuje energii stejně jako vlákninu k jeho správnému fungování. Ideálním zdrojem energie a vlákniny jsou právě sacharidy. V úměrném množství a jejich dobré kvalitě vám rozhodně nijak neuškodí, právě naopak.

Spolu s jejich vyloučením z jídelníčku se také dobrovolně vzdáváte i důležitých vitamínů skupiny B. Vaše porce jídla je navíc nekompletní a sami sebe připravujete o možnost maximálního uspokojení, které by mělo jídlo člověku vždy přinášet.

Co a v jakém poměru dát na talíř?

V první řadě myslete na to, že by na vašem talíři měly být zastoupeny všechny makroživinybílkoviny, sacharidy, tuky. Talíř si rozdělte na pomyslné 3/3. V žádném případě nevynechávejte zeleninu, která je pro pevné zdraví klíčová.

Zeleninu si můžete vychutnat buď v podobě oblohy, nebo třeba salátu. Zvolit ji lze jako předkrm či součást hlavního chodu, v němž zabírá 1/3 talíře. Zelenina vás nejen zasytí, ale také skrze ni dostanete do těla již zmiňovanou vlákninu, dále řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Sacharidy (pečivo, rýže, těstoviny, atd.) by měly být zastoupeny nejlépe v jejich celozrnné podobě. Jako přílohu můžete zvolit i brambory, batáty, pohanku, quinou, amarant, bulgur a řadu dalších. Sacharidy by měly pokrýt cca 55-60 % denního kalorického příjmu.

Za vhodné zdroje bílkovin lze považovat nejen maso, ale také ryby, vejce či jejich rostlinné alternativy (luštěniny, tofu, tempeh, seitan, apod.) Doporučený příjem bílkovin je pro dospělého člověka 1-1,2g/kg tělesné hmotnosti. Jedna porce jídla by tedy měla obsahovat 20-25 g bílkovin. V ideálním případě kombinujte oba druhy bílkovin (potraviny rostlinného a živočišného původu).

Nezapomínejte ani na tuky. Jedna denní porce jídla by měla obsahovat zhruba 5-10 g tuků, přičemž vybírejte jen ty vysoce kvalitní, převážně rostlinného původu. Snažte se však pokud možno jídlo připravovat dietně, tzn. na nepřilnavé pánvi, za pomocí pečícího papíru nebo silikonového nádobí. Potraviny nesmažte a ani nefritujte.

Jak je to s pitným režimem?

Na dostatečný příjem tekutin myslete v průběhu celého dne. Vyhýbejte se sladkým limonádám i alkoholu, a to zejména při obědě. Jde o zástupce skrytých kalorií, díky nimž do těla dostáváte nadbytečné množství cukru i kalorií.

Stejně opatrní buďte také v případě popíjení kávy. Vždy s šálkem kávy vypijte i sklenici čisté vody.

Voda by ve vašem pitném režimu měla zaujímat výsadní postavení. Zbytečně ji však nepijte během jídla, ani bezprostředně před ním. Zaplní vám žaludek a připraví vás o možnost dojíst celou porci jídla.

Nyní už víte, jak by měl váš talíř přibližně vypadat. Výše uvedené rady jsou určené zejména běžnému člověku s průměrným výdejem energie. Děti, aktivnější jedinci, sportovci nebo těhotné ženy mohou velikost porcí poupravit s ohledem na svůj zdravotní stav i energetický výdej.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Naturhouse dnes zdarma.
Běžná cena za konzultaci u specialistů je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v Naturhouse jste mohli slyšet v těchto médiích: Blesk E15.cz ELLE Květy Glanc Betynka ČT24 ČT1 Prima tina Novinky