Sdílej se svými přáteli...

Šetřící dieta, v čem spočívá a pro koho je vhodná?

Jaká je podstata šetřící diety a komu je zpravidla určená?

Že vám pojem šetřící dieta nic neříká? My vám objasníme, co se touto dietou vlastně myslí.

V našem článku se také dočtete, zda je pro vás vhodná, a proč ji někteří lékaři svým pacientům dokonce doporučují.

Publikováno: 20.11.2017

Rozhodně si pod šetřící dietou nepředstavujte hladovku, ani chuťově nevýrazná, nudná jídla. Nejspíš budete mile překvapeni, v čem tato dieta spočívá.

Jádro věci

Stravitelnost. Tímto slovem lze šetřící dietu jednoduše charakterizovat. V zásadě se jedná o stravu dobře stravitelnou, přesto nutričně plnohodnotnou.

Pro snadnější trávení se doporučuje konzumovat malé porce jídla vícekrát denně. Zároveň je třeba dbát na jistá pravidla týkající se výběru potravin a přípravy jednotlivých chodů.

Uleví se vám, když…

Zredukujete množství tuku

Bez ohledu na druh masa, vybírejte netučné kusy. Ideální je konzumace králičího, krůtího či kuřecího masa, v případě hovězího pak svíčková nebo zadní. Na místo krkovice si raději dejte panenku, náhradou za lososa může být třeba treska.

V případě uzenin buďte opatrní. Vhodná je drůbeží šunka s vysokým obsahem masa, a to alespoň ve výši 90 a více procent. Co se týče mléčných výrobků, volte jejich nízkotučné varianty.

Zredukovat tuk nutně neznamená zbavit se ho úplně. Kostička másla nebo pár kapek rostlinného oleje vaše trávicí obtíže zásadním způsobem neovlivní.

Vyhýbejte se laktóze

Jste si jisti, že za vašimi žaludečními problémy nestojí laktózová intolerance? Pokud ne, i tak dejte raději přednost zakysaným mléčným nápojům, jogurtům a tvarohům (které tělo zpravidla lépe snáší) oproti ostatním druhům mléčných výrobků.

S příjmem vlákniny to nepřehánějte

Vláknina je pro správné fungování peristaltiky nezbytná, v rámci šetřící diety s ní ale buďte opatrní. Vyhýbejte se celozrnnému pečivu, těstovinám i luštěninám, naopak upřednostňujte bílou rýži, brambory beze slupky, a alespoň den staré pekárenské výrobky.

Zvolte vhodnou tepelnou úpravu potravin

Smažení stejně jako grilování tato dieta naprosto vylučuje. Jídlo byste měli povařit, podusit, nebo upéct bez použití přidaného oleje. Pečicí papíry, silikonové nádobí nebo parní hrnce vám vaření významně ulehčí.

Když je lékař pro

Lékaři šetřící dietu doporučují zvláště těm pacientům, které trápí chronické zažívací potíže, chronická onemocnění jater, nebo střev. Stejně účinná může být i pro jedince, kterým znepříjemňují život žaludečními vředy.

Pro osoby, jimž byl odstraněn žlučník, nebo které prodělaly operaci žaludku či jakékoli jiné části zažívacího traktu, je tato dieta také vhodná, nikoli však z dlouhodobého hlediska.

Návrat do starých kolejí

Pokud je šetřící dieta vaším dočasným řešením, k původnímu typu stravování se navracejte velmi opatrně. Taková změna vyžaduje delší časové rozpětí s postupným navyšováním ostatních druhů potravin. Zvlášť obezřetně postupujte v případě vlákniny a tuků.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Naturhouse dnes zdarma.
Běžná cena za konzultaci u specialistů je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v Naturhouse jste mohli slyšet v těchto médiích: Blesk E15.cz ELLE Květy Glanc Betynka ČT24 ČT1 Prima tina Novinky