Sdílej se svými přáteli...

Štítná žláza a její vliv na hubnutí

Někteří lidé mohou mít vyšší váhu spojenou se zdravotními problémy.

Takovým trápením může být například štítná žláza. Jak nadváhu v takovém případě řešit?

Publikováno: 29.5.2017

Často se setkáte s někým, kdo vám řekne, že jeho nadměrná hmotnost je způsobená problémy se štítnou žlázou. Jak tento endokrinní orgán s naší hmotností souvisí a dá se tento problém nějak ovlivnit?

Mohou za to hormony

Štítná žláza je endokrinní orgán v lidském těle, který produkuje hormony, které mají mimo jiné i vliv na metabolismus.

Zjednodušeně řečeno, pokud je funkce této žlázy zvýšená, vede to spíše k hubnutí a pokud je snížená, je snížena i produkce významných hormonů.

Tato skutečnost může přispívat k nechtěnému přibývání na váze a dalším zdravotním komplikacím.

Současně s přibýváním hmotnosti může při hypofunkci (nedostatečné funkci) docházet i k dalším, velmi nepříjemným změnám v chodu organismu.

Lidé se sníženou funkcí štítné žlázy jsou často bez energie, unavení, podráždění apod. Porucha tohoto typu se dá jednoduše diagnostikovat, a tudíž i léčit. Existují navíc léky, které funkci štítné žlázy nahradí.

Většina lékařů a odborníků se čím dál tím častěji shoduje na tom, že poruchy štítné žlázy mohou u některých lidí být pouhou výmluvou pro ně samotné, pakliže nehubnou.

Nedostatek energie a snížená výkonnost se dá substituční léčbou dnes úspěšně korigovat, tak proč by měl být problém dosáhnout vysněné hmotnosti, pokud dodržujete správnou životosprávu?

Trpíte následujícími příznaky? Možná si zajděte raději k lékaři.

  • Únava
  • Snížená výkonnost
  • Nedostatek energie
  • Zácpa
  • Změny nálad
  • Padání vlasů
  • Suchá pokožka
  • Hrubší hlas

Pokud trpíte některým z výše uvedených příznaků, možná se i u vás mohou problémy se štítnou žlázou vyskytovat. Neváhejte proto a navštivte lékaře, který vám diagnostiku potvrdí, nebo vyvrátí.

Jakmile bude porucha štítné žlázy vyloučena, hledejte kromě jiných onemocnění spíše poruchu ve svém životním stylu. Za těmito problémy se u většiny lidí skrývá právě nevhodný životní styl – jídelníček nebo nedostatek pohybové aktivity.

Upozornit bychom měli i na opačný problém – tedy hyperfunkci štítné žlázy, jinak řečeno její nadměrnou funkci.

Zde naopak dochází u lidí k hubnutí, hyperaktivitě a roztržitosti. Dobrým ukazatelem je i exoftalmus, což je vyklenutí očního bulbu viditelně dopředu.

Výrazné hubnutí může být stejně nebezpečné jako tloustnutí. I s touto poruchou není radno si zahrávat a měli byste ji včas léčit.

Nezapomínejte, že zdravý životní styl je výbornou prevencí nejenom před obezitou, ale i před vznikem mnohých civilizačních onemocnění, které dnes doslova hýbou lidstvem a úmrtností po celém světě.

Na nic nečekejte. Objednejte se do Naturhouse dnes zdarma.
Běžná cena za konzultaci u specialistů je 600 Kč. Udělejte první krok již dnes!
Chci konečně zhubnout
O hubnutí v Naturhouse jste mohli slyšet v těchto médiích: Blesk E15.cz ELLE Květy Glanc Betynka ČT24 ČT1 Prima tina Novinky